Viesnīcu meklēšana - soli pa solim
Viesnīcu
rezervēšanu var veikt pats vai uzticēt to tūrisma aģentūrai, tas ir katra paša ziņā, bet internet sniedz plašas iespējas veikt pašam rezervāciju, izvēloties no plašā klāsta sev piemērotāko. Viesnīcas meklēšana ir neatņemama ceļojuma plānošana. Pirms sākt to darīt vajag noskaidrot vairākas svarīgas lietas, kuras ietekmēs jūsu lēmumu par viesnīcu izvēli: budžets, vēlamais komforta līmenis, ceļotāju skaits un vajadzības (kam viesnīcā ir jābūt). Raksts ir paredzēts tiem, kuri tikai sāk paši plānot ceļojumus, meklēt un rezervēt naktsmītnes. Raksts ir papildināts ar saitēm uz citiem rakstiem, kur iegūt izvērstāku ieskatu konkrētajā jautājumā.
Ceļojuma plānošana
Bieži vien ceļojuma plānošana sākas ar transporta biļešu iegādi, vēlams pirms tam izvērtēt izmaksas arī viesnīcai, piemēram, ceļojums uz Norvēģiju/Lielbritāniju būs salīdzinoši lēts, bet dzīvošana/viesnīcas iecirtīs lielāku robu ceļojuma budžetā, savukārt ceļojums uz Āziju būs ar citu finanšu dalījumu – dārgāks lidojums, lētākas viesnīcas, rezultātā iespējams tālāks lidojums būs pat beigās izdevīgāks. Par citām izmaksām, kuras var ietekmēt budžetu, lasi citā rakstā.
Izvērtējot viesnīcas izmaksas, apskatiet potenciālās naktsmājas, lai saprastu to cenas – izskatiet reālus variantus, ja vien negrasāties palikt iespējami lētās viesnīcās nomalēs. Pārbaudiet cenas tieši laikā, kad plānojat turp doties, dažādi festivāli, notikumi, sezona var ļoti ietekmēt cenas. Lasīt vairāk “Ceļošana un viesnīcas nesezonā”.
Viesnīcas veids
Līdzās tradicionālām viesnīcām pastāv arī citas iespējas kā hosteļi, apartamenti un citi veidi, kurus šeit neapskatīšu. Ceļotāju skaits ietekmē naktsmāju izvēli un arī, protams, budžetu.
Taupības nolūkos lielākas grupas/ģimenes var izvēlēties plašākus apartamentus vai jauniešu hosteli, kurš piedāvā kopmītnes tipa istabas (shared rooms/dormitory). Hosteļus jāņem vērā istabiņu noteikumi, vai tās ir tikai vīriešiem/sievietēm vai mixed (abiem). Pat ja jūs rezervējat visu istabu un iepriekš sazinieties ar hosteli, lai laicīgi ieplāno vienu atsevišķu istabu tieši jums. Neskaidrību gadījumā sazinieties ar hosteļa pārstāvi.
Hosteļi vienmēr nenozīmē skaļu mūziku, daudz jauniešus, dažkārt gadās ļoti labas jauniešu viesnīcas, kuras ir pat labākas par budžeta viesnīcām, tādēļ ir vērts vismaz iepazīties ar piedāvājumu. Ļoti labs piemērs šim ir Portugāles hosteļu tīkls, kuru uztur valsts.
Apartamenti ir laba izvēle nelielām ģimenēm, pāriem, kuri nevēlas būt starp daudziem lielās viesnīcās, tad atliek izvēlēties mazākas viesnīcas vai apartamentus. Tur parasti ir viss dzīvošanai nepieciešamais, tai skaitā arī virtuve, kas var palīdzēt ietaupīt, ja nevēlas vienmēr ēst ārpus mājas. Apartamentu rezervēšana speciālos rezervēšanas portālos kā Airbnb, Wimdu, Roomorama varbūt riskanta ceļotājiem bez pieredzes. Šie portāli var piedāvāt lielisku cenu un naktsmītnes, tomēr ir jābūt gataviem komunicēt, paļauties uz saimnieku, vienlaikus tā var kļūt par lielisku pieredzi.
Viesnīcu meklēšana
Kad ir zināmi ceļojuma datumi, ir pienācis laiks sākt meklēt viesnīcas. Pasaulē populāri ir viesnīcu cenu salīdzināšanas servisi (agregatori) kā HotelsCombined, Trivago, Wego, Hipmunk, Kayak – to galvenais darbības princips ir apkopot cenu piedāvājumus no tradicionālajiem rezervēšanas portāliem kā Booking, Hotels, Easytobook, HostelBookers u.c. Bloga rakstā lasi, kā meklēt un salīdzināt viesnīcas HotelsCombined lapā. Citus viesnīcu meklētājus un portālus meklē sadaļā “Noderīgas saites”.
Galvenie kritēriji, kurus izvērtēt, salīdzinot piedāvājumus:
Cena – katrai pilsētai ir savs cenu līmenis, vienviet tas ir augstāks, citur zemāks, tādēļ apskatot vairāku viesnīcu piedāvājumu, var saprast, kāds ir cenu līmenis, salīdzinot tās ar savām finanšu iespējām. Daži viesnīcu rezervēšanas portāli ļauj skatīt viesnīcas un to cenas arī kartes skatījumā, tas ļauj visērtāk novērtēt cenu līmeni centrā un nostāk no centra. Ja kāda viesnīca ir īpaši lēta, tad vajag izzināt, vai tur apakšā neslēpjas kādi zemūdens akmeņi.
Atrašanās vieta – cik tuvu centram vai vajadzīgajam transportam. Ja viesnīca atrodas tālāk no centra, tad ir jārēķinās ar transporta izmaksām vai garāku pastaigu. Viesnīcas apkārtējā vide ir nozīmīgs faktors, piemēram, jāuzzina, vai noskatītā viesnīca nav naktsklubu rajonā, kurā var būt diezgan traucējoši naktī uzturēties. Jāņem vērā, ka viesnīcas apkārtne var mainīties un arī iepriekš pārbaudītas viesnīcas var mainīties, piemēram, netālu notiek būvdarbi. Nakts mieru visdrīzāk tas neietekmēs, tomēr var radīt citas neērtības – tādēļ vēlams palasīt svaigākas atsauksmes no citiem.
Viesnīcas iespējas un komforts – pārdomā, kas būs galvenās lietas, kuras viesnīcā izmantosi? Nemaksājiet par to, ko reāli neizmantosiet. Ja jūsu mērķis ir doties pa dienu ekskursijās, tad smalkas viesnīcas izbaudīt maz, tā vietā izvēlieties pieticīgākas naktsmītnes un izmantojiet naudu izklaidēm ārpus viesnīcas. Ja ir viesnīcas izvēlē būtisks ir peldbaseins vai trenažieru zāle, tad noskatītajā viesnīcā vēlams novaicāt, vai konkrētajos datumos tiešām šīs iespējas būs, vai nebūs aizslēgts, remontā utml. Nereti viesnīcas prasa papildus maksu par šādām servisa iespējām, ne vienmēr tas ir norādīts Internetā, tādēļ iesaku pārbaudīt laicīgi, ja tas ir svarīgi. It sevišķi šo pārbaudi vērts veikt nesezonā – nereti mazo klientu skaita dēļ viesnīca nepiedāvā šos pakalpojumus, aizbildinoties ar remontiem. Protams, arī jāizvērtē, vai viesnīcas papildus piedāvātās iespējas adekvāti izmantosiet un vai ir vērts maksāt vairāk par to.
Ēdināšana – viesnīcas mēdz piedāvāt naktsmītnes ar brokastīm, citām ēdienreizēm vai iztikt bez tām. Ja ilgstoši uzturēsieties viesnīcā ar vienveidīgām brokastīm, tad pēc pāris dienām brokastis jau būs apnikuās, tādēļ labāk uzreiz izmantot brokastīm kādā jaukā kafejnīcā vai parkā. Ja jūsu rezervācijā ietilpst brokastis, bet no rīta jūs dodaties tik agri prom, ka nepagūstat uz brokastīm, tad iepriekšējā dienā reģistratūrā novaicājiet, vai ir iespējams no rīta saņemt brokastis līdz ņemšanai. Bieži viesnīcas ir atsaucīgas un ir paredzējušas šādu iespēju. Ceļotāju forumos un viesnīcu atsauksmēs bieži ir aprakstītas arī brokastis, citas ēdienrezes, tas ļauj jums izvērtēt, vai ir vērts piemaksāt vai tomēr atturēties.
Ja lidojat uz salīdzinoši dārgāku zemi, piemēram, Islandi, tad ir vērts izvērtēt iespēju iegādāties mazliet dārgāku viesnīcu, bet ar bufetes tipa brokastīm, kur varat kārtīgi ieturēties teju visai dienai, jo pārtika veikalos ir dārga un siltas pusdienas maksā vēl vairāk. Par viesnīcu piedāvājumos izmantotajiem terminiem kā half-board, all inclusive u.c. vairāk uzzini bloga rakstā.
Īsais saraksts
Izveido 4-5 viesnīcu sarakstu un veic tālāku izpēti par viesnīcām un to piedāvājumiem, izmanto google, dažādus citus rezervēšanas portālus, kur lasīt ceļotāju atsauksmes, izskati viesnīcas mājas lapu. Plusu un mīnusu salikšana katrai viesnīcai vienkāršos izdarīt gara izvēli. Kad ir izdarīta viesnīcas izvēle, vienmēr paliek iespēja iegūt vēl izdevīgāku cenu, piemēram, sazinoties ar viesnīcu pa tiešo un vaicājot labāku piedāvājumu. Citi noderīgi padomi ir atrodami rakstā “Kā panākt lētāku viesnīcas cenu”. Arī pēc viesnīcas rezervācijas neaizmirsti pārējo labo viesnīcu nosaukumus saglabāt, var gadīties, ka nāksies mainīt viesnīcu, tad lieti noderēs pārējās alternatīvas.
Viesnīcu atsauksmes
Ļoti svarīga ir citu tūristu pieredze, atsauksmes par konkrēto viesnīcu. Ceļotāju favorīti visā pasaulē ir viens no zināmākajiem tūristu forumiem tripadvisor.com un viesnīcu rezervēšanas portāls booking.com. Viesnīcu salīdzināšanas lapas arī piedāvā apkopotu vērtējumu par viesnīcā vai parāda Tripadvisor novērtējumu, citējot arī klientu atsauksmes. Jāatceras, ka Tripadvisor portālā ikviens var pievienot atsauksmes, fotogrāfijas, bet booking.com, hotels.com u.c. portālos atsauksmes var pievienot tikai reāli klienti, tādēļ ir vērtīgi salīdzināt atsauksmes dažādos portālos. Turklāt Tripadvisor atvērumā virs saraksta nomainiet “English first” uz “Any”, lai redzētu atsauksmes arī citās valodās, piemēram, krievu, vācu, franču.
Viesnīcu mārketinga materiāli mēdz noklusēt lietas, kuras tūristiem varētu nepatikt un padarīt viesnīcu mazāk pievilcīgu, tādēļ ļoti vēlams ir lasīt atsauksmes, aplūkot foto, iepazīties ar citiem ne-viesnīcas materiāliem. Oyster portāls ir apkopojis dažus piemērus, kā atšķiras viesnīcu mārketinga materiāli un realitāte.
Viesnīcu atsauksmēm varat izmantot kādu no Lonely Planet izdevumiem – tajos mēdz būt viesnīcas, kuras nav lielajos viesnīcu portālos, tādēļ iespēja atrast ko īpašu. Bieži gan šādām viesnīcām nav arī savas internet mājas lapas, tikai tālrunis vai e-pasts un nākas iztikt ar informāciju, kas ir ceļvedī. Bet arī šādi var atrast „viesnīcas-pērles”. Vairāk bloga rakstā par viesnīcu atsauksmēm.
Samaksa
Portālos ir atrodamas arī neatmaksājamās rezervācijas (non-refundable), kuras ir lētākas, tomēr ar papildus risku zaudēt naudu, ja mainās plāni un nevarat izmantot viesnīcu. Katram pašam ir jāizvērtē, vai to izmantot – par to plašāk citā bloga rakstā.
Ja rezervēšanas portālā ieraugi vietu, kur ievadīt atlaižu kodu, tad mēģini atrast tādu ar Google palīdzību. Piemēram, šobrīd ir aktuāli šādi kodi: Otel.com – 10% atlaide ar kodu CJSMMR10, hotels.com – 15% atlaide ar kodu summer5nts (vismaz 5 naktis), 5% atlaide ar kodu summer2nts (vismaz 2 naktis).
Dažādos portālos atšķiras noteikumi par samaksas veikšanu – daži pieprasa depozītu jau rezervēšanas brīdī, citi apmaksu ierodoties viesnīcā vai tikai izrakstoties. Maksājumu kartes dati ir kā garantija tam, tādēļ tie tiek pieprasīti rezervācijas brīdī. Citas lietas, kuras ņemt vērā, veicot apmaksu un sniedzot savu finanšu datus citiem, lasiet tam veltītā bloga rakstā par rezervācijas apmaksu.
Gan ikdienā, gan ceļojot neturiet visus savus ienākumus uz vienas maksājumu kartes. Vēlams ir izveidot kartei nepiesaistītu kontu, kurā uzglabāt lielāko daļu naudas un pārējo naudu pēc vajadzības uzglabāt kontā, kurš ir piesaistīts kartei. Gan pirms, gan pēc ceļojuma sekojiet naudas plūsmai kartei, kura tika izmantota naktsmāju rezervācijai un iespējams arī norēķiniem citviet.
Uzturēšanās viesnīcā
Ierodoties viesnīcā, varat novaicāt, vai ir iespējams istabas “free upgrade” jeb labāks numuriņš (klasi augstāks kā rezervēts). Esiet vienkārši laipni, draudzīgi, noteikti nevaicājiet to, kad jums līdzās ir daudzi citi ceļotāji – administrators noteikti negribēs, lai visi viņam sāktu uzdot šo jautājumu. Iespējams, jums izdosies vismaz iegūt labāku no jau rezervētās klases numuriem. Portāls LateRoom ir izveidojis infografiku ar 10 padomiem.
Viesnīcā it kā sākotnēji mazas papildu izmaksas rēķinot uz vairākām dienām un cilvēkiem kopā izveidos ievērojamas izmaksas, piemēram, bezvadu internet, autostāvvieta, pludmales dvieļu vai saulessargu īre. Šīs izmaksas ir jāņem vērā vai no tām jāizvairās, atrodot citas iespējas. Par šiem aspektiem bloga rakstā “Papildus izmaksas viesnīcā – kā tās novērst”.
Viesnīcas meklēšana un labāko piedāvājumu salīdzināšana prasa nelielas prasmes, iesāc mēģināt un pēc īsa laika jau pārzināsi naktsmājas galamērķi, būs daudz vieglāk pieņemt gala lēmumu. Ja viesnīcā pavadīsi vairākas naktis, tad noteikti ir vērts veltīt vairāk laika, lai izpētītu viesnīcu no visiem aspektiem. (Vienmēr ceļojumu somā līdzi ved ausu aizbāžņus, ar cerību, ka tos nekad nevajadzēs). Pēc ceļojuma velti mazliet laika un uzraksti atsauksmi Tripadvisor vai rezervēšanas portālā, lai arī citi ceļotāji uzzina par labajām un sliktajām lietām.