Londonas Stanstedas lidosta: noderīga informācija

Šī lidosta ir 4. noslogotākā Lielbritānijas lidosta, no tās ir daudz galamērķu lētajām aviokompānijām, tādēļ lidosta aktīvi tiek izmantota arī savienojumu veidošanai uz citiem galamērķiem, lidosta ir noslogota. Personīgi cenšos izvairīties no Stanstedas lidostas, jo bieži vien citas lidostas ir mazāk piepildītas, labāki savienojumi ar pilsētas centru un problēmu gadījumā ātrāk var pagūt uz savienoto reisu. Tomēr ir reizes, kad citas iespējas nav un tādēļ zemāk ir apraksts ar praktisku informāciju par to.

Robežkontrole – ceļā no lidmašīnas

Ja ceļotāju vidū nav bērni un ir jaunākās pases (pēdējie 2-3 gadi) vai personas ID, tad ērtākais veids iziet robežkontroli ir izmantot elektroniskos vārtus, kur pārbaude notiek automātiski. Lai arī rindas ir lielas vienmēr, tomēr šī iespēja palīdzēs ātrāk veikt robežkontroli. Ceļam no lidmašīnas un muitas kontrolei ir jārēķina aptuveni 20 minūtes, varbūt arī ievērojami ilgāk.

Nokļūšana uz Londonas centru

Arvien EasyBus ir izdevīgākais variants, lai nokļūtu uz Londonas centru – biļetes vislabāk ir rezervēt mājas lapā iepriekš, sekot līdzi akcijām. Dažkārt ir iespēja iegādāties biļetes par velti vai sākot no pāris mārciņām. Piemēram, National express autobusu biļetes maksā 12 mārciņas vienā virzienā līdz Victoria Coach station. Par papildus transporta iespējām varat uzzināt Stanstedas mājas lapā.

Gulēšana Stanstedas lidostā

Pēc lidostas rekonstrukcijas 2014.gadā gulēšanai piemērotas vietas (krēsli) ir palikušas vēl mazāk, tagad šie krēsli atrodas tikai ierašanās zālē, daži no krēsliem ir bez rokturiem un tie tiek ieņemti pirmie, ap pl. 20-21 lielākā daļa krēslu jau ir aizņemta. Ierodoties pēc šī laika var mēģināt atrast vienu sēdvietu vai izvēlēties gulēt uz grīdas. Tam var laicīgi sagatavoties, paņemot līdzi piepūšamo matraci, kas nav smags, bet lieti noderēs. Tāpat arī iepriekš jāpadomā, kur glabāt vērtīgākās mantas. Lasīt vairāk par gulēšanu lidostā.

Ja ir plānota nakts lidostā, bet iepriekšējais reiss ielido pietiekami agri, tad varat izvēlēties aizbraukt uz Londonas centru, tur izstaigāties un tad ar vienu no pēdējiem transportiem ierasties lidostā, pavadīt tur 4-5 stundas un visdrīzāk ar rīta reisu doties uz Rīgu vai citu galamērķi. Ceļā uz centru nāksies pavadīt 1,5-2 stundas.

Veikali un kafejnīcas

Daži veikali un kafejnīcas kā BurgerKing strādā visu nakti vai arī ar neilgu pārtraukumu naktī. 1l ūdens pudeli var iegādāties WHSmith veikalā par 2 mārciņām vai pirkt dienas ēdienu ap 3,75 mārciņām (dzēriena pudele, mazā našķu/čipsu paka un sviestmaize kārbiņā). Sagaidīšanas zālē pa ceļam uz tualetēm ir iespēja padzerties, uzpildīt pudeli. Nezinu, vai šis ūdens atšķiras no citu krānu ūdens. M&S (Mark & Spencer) veikalā pēc pl. 18 sāk piedāvāt nocenotas maizītes un citu pārtiku, kurai termiņš drīz beigsies, cenas sākot no 1 mārciņas, tā ir iespēja iegādāties lielāku skaitu maizīšu, īpaši aktuāli, ja lidostā ir jāpavada visa nakts un arī agrais reiss. Vislabāk pirkumus veikt ar karti, lai nav jāizņem papildus nauda vai tā jāmaina.

Bezvadu internets lidostā

Visā lidostā darbojas bezvadu internets _stanstedairport Wifi – pēc online reģistrācijas tas ir pieejams bezmaksas vienu stundu, pēc pusnakts atkal tiek piešķirta bezmaksas stunda. Ja vēlies vairāk, tad ir papildus jāmaksā 9 mārciņas par dienu. Labā ziņa – daudzviet ir uztverams arī tīkls Cloudtrax, kas ir pieejams visiem, sākumā ir reģistrācija, bet vēlāk to var izmantot. Īslaicīgi internet var noķert arī aizejot uz autobusu stāvvietu un noķerot internet no autobusiem. Tas noderēs, ja vajadzēs ātri kaut kur ieskatīties, ielādēt Google offline karti vai pat iečekoties lidojumam un saglabāt boarding pass aviokompānijas aplikācijā.

Neaizmirstiet nodrošināties jau iepriekš ar papildus akumulatoriem, lai varētu uzlādēt izsalkušās ierīces un nebūtu atkarīgi no elektrības kontaktiem, tos visvairāk atradīsiet kafejnīcās – ārpus tām ir maz. Atcerieties, ka Lielbritānijā izmanto cita veida rozetes un ierastie ES veida kontakti nederēs, adapterus var iegādāties iepriekš vai kādā no lidostas veikaliem (ievērojami dārgāk). Iepriekš ielādētas filmas un mūzika palīdzēs īsināt laiku lidostā, ja tur jāpavada ilgāks laiks

Drošības pārbaudes

Nesenie notikumi aviācijā padarījuši drošības pārbaudes vēl striktākas. Stanstedā tas nozīmē vēl lielākas rindas drošības kontrolē: rīta/vēliem vakara reisiem pavadīsiet 15-20 minūtes drošības kontrolē, bet sastrēgumstundās līdz pat 1,5 stundām. Šobrīd somu pārbaude ir maksimāli automatizēta, ja jūsu soma tiek novirzīta uz papildus manuālo pārbaudi, tas nozīmē, ka būs jāgaida, kamēr pienāks jūsu bagāžas pārbaudes kārta un tas var ievērojami ievilkties, tādēļ jau krāmējot somu, ļoti rūpīgi piedomājiet par to, ko lieciet somā – lai tajā nepaliktu potenciāli aizdomīgas lietas, visas elektronikas lietas kā lādētājus, pārtiku, lieciet somas augšpusē. Tas gan negarantē, ka jūsu soma netiks pilnībā izkrāmēta un vēlreiz tiks laista cauri sistēmai. Šīs rūpīgās pārbaudes dēļ un citu iemeslu dēļ uz lidostu ir vēlamies ierasties ļoti laicīgi, it sevišķi, ja jums ir nododama bagāža. Atcerieties – ja citā lidostā nebija problēmas ar bagāžu, tad tās var rasties Stanstedā, jo šī ir automātiska pārbaude, kas var aizkavēt tālāku bagāžas ceļu.

Alternatīva iespēja ir izmantot Fast track maksas servisu – par 3,5 mārciņu maksu jums ir iespēja ātrāk iziet drošības kontroli. Ja kavējat lidmašīnu un ir lielas rindas, tas var palīdzēt. Šo servisu var apmaksāt “biļešu” automātos turpat netālu pie ieejas, maksa ir par cilvēku. Ja ierastajā drošības pārbaudē izveidojas milzu rindas, tad dažkārt ļauj Fast track izmantot arī bezmaksas.

Ceļā uz lidmašīnu

Pēc drošības kontroles iziešanas jādodas iekāpšanas vārtu virzienā, tie tiek paziņoti aptuveni 30-40 minūtes pirms izlidošanas, vārti var atrasties arī ievērojamā attālumā, tādēļ neatlieciet došanos turp uz pēdējo brīdi. Grūti pateikt precīzus iemeslus, kādēļ šādi tiek darīts, acīmredzot, lai cilvēki vairāk uzturētos lidostas veikalu tuvumā.

Savienotie reisi

Stanstedas lidosta ir liela un tādēļ dienas vidū 2 stundas starp lidojumiem varbūt par maz, lai pagūtu uz nākamo lidojumu, tādēļ rūpīgi plānojiet pašu savienotos reisus. Papildus info par šo tēmu var lasīt atsevišķā rakstā: Laiks starp savienotiem reisiem

You may also like...