Ceļojuma budžets: kā saskaitīt papildu izmaksas?

Cik maksās ceļojums – šādu jautājumu pirms ceļošanas uzdod katrs ceļotājs, kurš pats plāno savas aktivitātes un budžetu. Lai arī viesnīca un transporta izdevumi (aviobiļetes, auto īre, degviela) ir lielākās izmaksas, tomēr dažādas papildus izmaksas ir noderīgi apzināties jau pirms ceļojuma, lai novērtētu kopējās ceļojuma izmaksas. Neuzķerieties uz lētiem ceļojumu piedāvājumiem kolektīvās iepirkšanās portālos, ceļojumu aģentūrās vai aviobiļešu izpārdošanās, noskaidrojiet un izvērtējiet visas iespējamās papildus izmaksas.

Dažas lietas, kuras sadārdzina ceļojuma izmaksas

Zemāk ir uzskaitītas populārākās ceļojuma izmaksas, kuras dažkārt neskaita vai nesaredz iespēju ietaupīt, lai arī iespējams tur šādas iespējas ir. Vēl nozīmīgāk, ja ceļotāju grupa ir lielāka.

Transports no/uz lidostu

Gan ceļojuma galamērķi, gan arī izlidošanas lidostā ir nepieciešams papildus transports: autobuss, taksometrs, auto īre vai cits. Ja arī dodaties uz Rīgas vai Viļņas lidostu ar savu transportu, papildus ir jārēķina autostāvvietas izmaksas, piemēram, Rīgas lidostā par 7 dienu autostāvvietu ir jāmaksā aptuveni 25 eiro. Laba Rīgas autostāvvieta ir ParkSmart – ar kodu Impropak iegūsi vēl papildus 10% atlaidi.

Ja lidojums ir ļoti agri, tad nepieciešams laicīgi ierasties lidostā un sabiedriskā transporta izmantošana varbūt nav iespējama vai pat uzticama, jo, piemēram, dienvidu valstīs autobusu saraksti ir vairāk informatīvi, tomēr autobusā var nebūt vietas vai tas var kavēties ilgstoši. Lētas aviobiļetes var nozīmēt papildus transporta izdevumus, piemēram, lidojums ar Wizzair uz Parīzi (abos virzienos) maksās ap 40 EUR, tomēr autobuss uz Parīzes centru maksās papildus 36 EUR abos virzienos (kopā, pērkot online). Tātad lētas aviobiļetes nenozīmē uzreiz arī lētu kopējo ceļojumu.

Ekskursijas un transports

Veiciet iepriekšēju izpēti. Viesnīca vai tūrisma aģentūra var iepazīstināt ar saviem piedāvājumiem, tomēr salīdziniet tos ar online vai vietējos ekskursiju birojos atrodamajiem piedāvājumiem. Daudzviet ir populāri piedāvājumi 2+1 (pērkot divas ekskursijas, viena par brīvu). Mazāk populāras ekskursijas var notikt tikai vienu reizi nedēļā, tādēļ šādas tūres ir laicīgi jāieplāno, tādēļ labāk to darīt laicīgi.

Ja dienas ekskursijas ir aktīvas (garāki pārgājieni, pārbaucieni ar autobusu), plānojiet tās tā, lai nepārslogotu sevi, ieplānojiet atpūtas laikus. Nogurums darīs savu un atpūta nebūs vairs patīkama, izvērtējiet savus citu ceļabiedru spēkus un vēlmes. Ja ir vairāki ceļotāji, kādā dienā katrs var doties savā ekskursijā, vēlāk dalīties ar iespaidiem, kā arī atpūsties vienam no otra.

Ekskursiju meklēšana internetā – lielākie pakalpojumu sniedzēji daudz iegulda mārketingā, klientu piesaistē, tādēļ arī pašas ekskursijas ir dārgākas, lai atmaksātos. Bieži vien starpniecības nauda ir tik liela, ka cena ir dubultā, ja salīdzina ar vietējiem ekskursiju piedāvājumiem. Meklējot ekskursiju piedāvājumus, caurskatiet ceļotāju forumus kā Tripadvisor, kur bieži ir jau atrodamas atbildes, kur rezervēt ekskursijas.

Muzeju apmeklējumiem, sabiedriskajam transportam lielākās pilsētās ir savas tūristu kartes, kuru iegāde ļauj izmantot plašas iespējas lētāk, piemēram, Porto, Parīzes vai Londonas.

Apdrošināšana

Tai ir jābūt katram ceļotājam, bez tās lieki riskējat, ka ceļojuma izmaksas pieaugs dramatiski, ja notiek kāds negadījums. Ārvalstīs medicīnas izdevumi ir ļoti dažādi, tādēļ pat mazas traumas var izvērsties lielos izdevumos. Dažas ceļojumu aģentūras arī pieprasa obligātu ceļojuma apdrošināšanu. Papildus apdrošināšanai lieti noderēs EVAK (Eiropas veselības apdrošināšanas karte), tā ir bezmaksas un vairāk informācijas par to var iegūt Nacionālā veselības dienesta mājaslapā. No Latvijas apdrošinātājiem varam ieteikt Seesam apdrošināšanu.

Vīzas

Uz daudzām valstīm Latvijas pilsoņiem vīzu nevajag, tomēr uz valstīm kā Krievija, Baltkrievija, Taizeme vīzu vajag un tās ir papildus izmaksas. Piemērs ceļojumiem uz Taizemi – Latvijas pilsoņi, ja uzturēšanās laiks Taizemē ir līdz 15 dienām (ieskaitot), vīzu var saņemt ierodoties Taizemes lidostā. Cena ir 1000 Bati (~ 26 eiro). Līdzi nepieciešama 1 fotogrāfija. Līdzās vīzām var būt arī citi nodokļi, nodevas, piemēram, lidostā u.c. Uzziniet iepriekš, uz kurām valstīm vīza pilsoņiem un nepilsoņiem tomēr ir vajadzīga, to vislabāk ir skatīt Ārlietu ministrijas mājaslapā.

Kā paredzēt dažādas izmaksas?

Lai uzzinātu ar kādām papildus izmaksām rēķināties, ieskatieties ceļvežos, TripAdvisor forumos vai ceļojumu aģentūru mājas lapās, kur ir publicēti ceļojumu piedāvājumi, tie uzrakstīs tās lietas, kuras nav iekļautas cenā. Plānojiet ceļojumu laicīgi ,iepazīstieties ar informāciju, kā novērst papildus izmaksas jūsu galamērķi, salīdziniet naktsmāju cenas, izpētiet transporta alternatīvas.

Atcerieties, ka mūsdienās daudzviet pieņem maksājumu kartes, tomēr dažādu iemeslu dēļ tās nevienmēr darbosies un būs pieejamas, tādēļ vienmēr pietaupiet skaidru naudu. Sargājiet to un citas mantas, esiet piesardzīgi vienmēr.

Mazāk izdevumi – vairāk kā padoms: paņemt līdzi dažus saldumus, suvenīrus no Latvijas, kas var noderēt kā pateicība cilvēkiem, kuri jums ir palīdzējuši.

Ceļotājiem, kuri meklē lētās aviobiļetes, noderēs raksts: “Lētie lidojumi – lētāk var būt dārgāk” – kādēļ dažkārt zemo cenu aviokompāniju izmantošana nozīmē neizdevīgāku ceļojumu, ja salīdzina ar ierastajām aviokompānijām.

You may also like...