Bezglutēna paradīze – Kanāriju salas

Plānojot ceļojumu uz Kanāriju salām, pats svarīgākais jautājums man  – mammai, kurai jārūpējas, lai bērns ar celiakijas diagnozi būtu paēdis, protams, bija saprast, cik pieejami tur bezglutēna produkti, kādas iespējas paēst kafejnīcās. Ievācot informāciju (ārzemju lapās), pēc citu cilvēku atsauksmēm sapratu, ka problēmu nav gan ar produktu klāstu, gan ēšanu ārpus mājas. Arī padomāts par cilvēkiem ar laktozes nepanesamību, vegāniem.

Mēs izvēlējāmies dzīvot apartamentos nevis viesnīcās, jo bija skaidrs, ka pārsvarā gatavošu pati. Ceļojuma laikā (15 dienas) dzīvojām 3 dažādās vietās – 2 mājvietas bija Tenerifes salā, 1 – Grankanārijā. Jau gatavojoties ceļojumam, ļoti daudz laika  pavadīju meklējot gan veikalus, gan kafejnīcas tuvumā mūsu apartamentiem.

Raksta beigās ieskatam fotogalerija ar komentāriem.

Veikali ar bezglutēna produktu piedāvājumu

Te nu sākas stāsts par mūsu piedzīvoto paradīzi… Tā kā mana ikdiena paiet domājot par bērna veselību un gādājot pārtiku, kas Latvijā veikalu plauktos ļoti lēnām tiek paplašināta, vai arī tā ir pārāk dārga, lai gribētos pirkt visu kas ir, tad Kanāriju salās redzētais uz ilgu laiku paliks atmiņā. Mums pa ceļam bija 2 veikalu tīkli. Jāatzīst, ka es veikalos Mercadona un DinoSol (HiperDino un SuperDino) iesprūdu, kaut gan man iepirkties nepatīk. Šie veikali ir lieli un bezglutēna produktu klāsts tajos arīdzan.

Dino veikalos (kā meita teica dinozauriņa veikali) bija daudz vieglāk orientēties, jo šis tikai Kanārijās izvietotais veikalu tīkls izceļas ar savu pieeju – bezglutēna produkti ir labi ieraugāmi, jo cenu zīmes atšķiras no parasto produktu: tās norādītas ar baltiem burtiem uz melna fona. Tāpat veikalā ik pa laikam dzirdējām informāciju spāņu valodā, kā atšķirt bezglutēna produktus no parastajiem – tik ļoti viņi to uzsver! Hiperdino veikalā bija arī atsevišķa saldētava ar bezglutēna produktiem – gatavas picas, picu pamatnes, pelmeņi, lazanjas, zivju pirkstiņi, kroketes, jūras veltes.

Arī veikala katalogā produkti bez glutēna ir īpaši atzīmēti. Īpašie piedāvājumi atrodami arī internetā. Katrā salā akcijas atšķiras. Katalogus var apskatīt arī HiperDino mājaslapā. Google Maps kartē atradīsiet sarakstu ar Dinosol veikaliem – salas dienvidu daļā šie veikali ir vairāk: skatīt karti.

Otrs lielveikals, kurā ir ļoti liels bezglutēna produktu klāsts – Mercadona. Tur produktus var atpazīt pēc “Sin Gluten” uzraksta uz produkta. Pēc internetā atrastās informācijas uzzināju, ka viņi piedāvā vairāk kā 850 bezglutēna produktus. Tos sākuši ražot un veikalā ieviest, kad kāds veikala vadītāju ģimenē saslimis ar celiakiju. Tas izskaidro, kāpēc tam tā pievērš uzmanību. Mercadonas veikali Tenerifē – skatīt karti.

Arī mazajos veikaliņos var atrast dažādus brīnumus ar uzrakstu Sin gluten. Jāpiebilst, ka salīdzinājumā ar produktu cenām Latvijā, bezglutēna preces veikalos Kanāriju salās ir lētākas. Ir gan neredzēti liels piedāvājums, gan labas cenas!

Bezglutēna saldējumi

Tie ir ļoti daudz un dažādi. Lielākajos veikalos (Dino un Mercadona) piedāvājums ir ļoti plašs. Ir pat saldējuma kūkas. Cenas ļoti draudzīgas, salīdzinot ar Latvijas veikaliem. Izdevīgi pirkt saldējumu iepakojumos, tiem bieži ir akcijas. Pat mazos veikaliņos ir izkārtnes ar saldējumiem un klāt atzīmēts, kuri ir bez glutēna. Arī izklaides parkos Siam Park un Loro Park ir šādas izkārtnes un pieejami dažādi saldējumi, protams, par nedaudz lielāku cenu.

Kanārijās populārs ir sasaldēta jogurta saldējums un citi auksti gardumi Smöoy – Yogurteria.

Kafejnīcas

Pabijām gan tikai 2 kafejnīcās, tomēr pēc tā vien nopratu, ka cilvēki uzzinot par bezglutēna diētu ir ļoti atsaucīgi, oficianti piedāvā izvēles iespējas, pastāstot, kuri ēdieni būtu bez glutēna vai pasniedz jau marķētu ēdienkarti. Kā arī pieredze rāda, ka ir atklāti, ja nezina, vai piemēram, saldējums, ir bez glutēna. Tā vietā mūsu meitai pasniedza ļoti skaisti noformētu desertu ar dažādiem augļiem.

Grankanārijas galvaspilsētā Las palmas staigājot gar Playa de Las Canteras pludmali, pat ieraudzījām vairākas kafejnīcas ar pārsvītrotas vārpiņas zīmi, tādējādi uzsverot, ka viņi piedāvā ēdienus bez glutēna. Kādā tirgoja tikai kūciņas un saldējumu, citā bija plašas iespējas paēst, vēl cita bija slēgta. Pēc pieredzes iesaku pārliecināties, ka oficiants patiešām ir sapratis, ka vajag, piemēram, bezglutēna picu. Arī atnesot ēdienu, vēlreiz pārjautāt.

Ekskursijās

Dodoties ekskursijās, ēdamo vēlams paņemt līdzi vai arī noskaidrot par pārtikas/ēdiena pieejamību apskates vietās. Tā, piemēram, ūdens atrakciju parks Siam Park neatļauj ienest savu pārtiku. Vēl esot Latvijā, sazinājāmies ar parka pārstāvjiem un saņēmām atbildi, ka savu ēdienu drīkst ienest tikai ar ārsta zīmi. To bijām dabūjuši, tomēr pie ieejas neviens nepārbaudīja un redzējām arī citus ēdam savu pārtiku. Varbūt aizliegums ir atcelts…? Cik zinu no lasītā internetā, tad gan Siam Parkā, gan Loro parkā esošās ēdināšanas iestādes nevar nodrošināt ēdienu tīru no glutēna.

Ieteikumi, gatavojoties ceļojumam

  1. Iegaumējiet “Sin gluten – bez glutēna.
  2. Apkopojiet informāciju par tuvumā esošajiem veikaliem un kafejnīcām, kurās piedāvā bezglutēna ēdināšanas iespējas, vienmēr iepazīstieties ar citu cilvēku atsauksmēm par konkrēto kafejnīcu, jo dažas iestādes ir norādījušas, ka piedāvā gluten-free, tomēr pēc atsauksmēm var spriest, ka kaut kas nav bijis labi (oficianti nav zinoši vai virtuve neatbilst prasībām). Informāciju var meklēt, piemēram, Tripadvisor forumā, kā arī lietderīgi internetā lasīt citu cilvēku viedokļus, ieteikumus, blogus, kā ceļot, lai nebūtu jāsaskaras ar nepatīkamām situācijām.
  3. Saglabājiet Google maps vietas, kuras vēlaties apmeklēt, vēlāk varēsiet to izmantot mobilajā tālrunī kā navigāciju.
  4. Noteikti paņemiet līdzi traukus, kārbiņas, kurus ērti paņemt līdzi ekskursijās.
  5. Paņemiet līdzi vismaz pirmajai dienai foliju, cepampapīru, švammīti, virtuves dvielīti, arī vieglu krūzīti, bļodiņu, dakšu, karoti, ja nu gadījumā nevar paļauties uz tur esošo trauku un iekārtu tīrību. Tas gan vairāk attiecināms uz apartamentu īri. Meitai ēdienu gatavojot krāsniņā, to pārsedzām ar cepampapīru, lai drošāk, ka ēdienā netiks glutēna atliekas no krāsns.
  6. Pirmajām dienām varat paņemt līdzi kādus pamatproduktus no mājām. Mums ļoti noderēja paņemtie makaroni, rīsi, auzu pārslas putrai, daži buljoņa kubiņi. Lai gan veikalos liels piedāvājums makaroniem, buljonam, tomēr auzu pārslas gan nemanīju, arī rīsi nebija marķēti kā bezglutēna. Tie šķiet pašsaprotami bez glutēna, tomēr šeit Latvijā es arī rīsus pērku ar norādi Bez glutēna, jo parastajos rīsos esmu redzējusi citus graudus.
  7. Izprintējiet galda karti spāņu valodā: http://www.celiactravel.com/cards/spanish/
  8. Un pats galvenais – brauciet uz turieni ar lielajiem koferiem, lai var atvest šo to mājas! ?

Apartamenti

Kanāriju salās ir plašas iespējas izvēlēties kādu no apartamentiem ar iespēju pašiem gatavot ēst – tas ir arī izdevīgāk, ja neplānojat daudz laika uzturēties viesnīcā, bet veltīt laiku salas iepazīšanai. Apartamentus var meklēt gan AirBnB, gan arī viesnīcu rezervēšanas portālos kā Hotels.tenerife.lvHotels.com. Citas saites, kuras noderēs ceļojumu plānošanai, atradīsiet sadaļā “Noderīgas saites“.

You may also like...